آرکا سقف

سوله صنعتی فولادی طراحی شده توسط آرکا سقف راه حلی موثر برای تاسیسات صنعتی اعم از ساخت تاسیسات تولیدی، کارگاهی و یا انبار می باشد. سوله های فولادی پیش ساخته ما با نیازهای عملیاتی هر صنعتی سازگار است.

طبقه بندی سوله های صنعتی فولادی:

با توجه به هدف:

  1. تولید: شامل کارگاه های تولیدی بنگاه های صنعتی مختلف می باشد.
  2. دسته های پشتیبانی: از جمله تعمیر ماشین، تعمیر ابزار، کارگاه های مدل و غیره.
  3. طبقه بندی انرژی: از جمله نیروگاه ها، پمپ بنزین ها، ایستگاه های هوای فشرده، پست ها، دیگ خانه ها و غیره.
  4. انبارداری: سوله انبار برای نگهداری مواد اولیه، محصولات نیمه تمام و محصولات نهایی.

با توجه به شکل ساختار پشتیبان:

سوله صنعتی فولادی

سازه نگهدارنده فولادی : سازه نگهدارنده قاب یک سیستم نگهدارنده متشکل از یک قاب افقی و یک عضو اتصال طولی است و دیوار فقط به عنوان حصار عمل می کند. برای دهانه های طولانی، نصب های زیاد و بارهای سنگین جرثقیل مناسب است. قاب نگهدارنده از ورق فولادی یا فولاد نورد گرم با برش و جوش ساخته می شود.

 

اسکلت افقی ساخت سوله کارخانه شامل تیرهای سقف (یا خرپاهای سقف)، ستون ها و پی می باشد. بارهای نورگیر، سقف، دیوارها و سایر قسمت ها و همچنین وزن خود، بارهای مختلف ایجاد شده توسط جرثقیل ها و بارهای باد را از دیوارهای طولی جذب می کند. این بارها از طریق قاب عرضی به وسیله ستون ها به فونداسیون منتقل می شوند.

سوله صنعتی فولادی

عناصر اتصال طولی توسط روکش سقف، تیرهای دیوار، میله ها، تکیه گاه ها و غیره به هم متصل می شوند. با یک قاب افقی که یک سیستم فضایی یک طبقه از یک ساختمان صنعتی را تشکیل می دهد. آنها عمدتاً ثبات قاب عرضی را فراهم می کنند، بار کششی را حمل می کنند و آن را از طریق ستون به فونداسیون منتقل می کنند.

سازه باربر بتنی : سازه دیوار باربر به طور کلی به یک دیوار خارجی اطلاق می شود که یک دیوار بنایی باربر با ستون های بتنی در داخل دیوار برای تحمل بار سقف و جرثقیل دریافت می کند. سقف از ساختار فولادی استفاده می کند که شامل تیرهای فولادی، غلاف و پانل های سقف است.

 

توضیحات سوله صنعتی فولادی

استفاده از سازه های فلزی در ساخت و سازهای صنعتی سابقه طولانی دارد. سوله های صنعتی به چنین سازه ای نیاز دارند تا بیشترین فضا و بیشترین فضای تولید صنعتی را فراهم کند.
با این حال، بتن مسلح سنتی نمی تواند الزامات تولید را برآورده کند، بنابراین یک سیستم خرپا سقفی تحت این شرایط ایجاد شد. خرپاهای سقف فولادی از خرپاها و کنسول های سقفی و همچنین تیرهای اتصال تشکیل شده است. بسیاری از کارخانه ها جرثقیل دارند و سیستم تیر جرثقیل بخش مهمی از ساختمان کارخانه است که شامل تیرهای جرثقیل، سازه های ترمز، ریل های فولادی و سایر عناصر اتصال است.
هدف ساختمان های صنعتی خدمت به تمام فرآیندهای تولید است. با توجه به فرآیندهای تولید آنها، الزامات خاصی برای مصالح، فضا و اشکال سازه وجود دارد و مساحت ساختمان کافی است.

طراحی سوله های صنعتی فولادی

طراحی برای سوله های صنعتی فولادی از اهمیت بالایی برخوردار است. تنها طراحی متفکرانه می تواند یک سوله با محیطی امن، بهداشتی و راحت بر اساس زمین شناسی مهندسی سالم فراهم کند. بنابراین، می تواند الزامات ذخیره سازی، بارگیری و تخلیه را برآورده کند.

محیط های مختلف و شرایط آب و هوایی نیز بر طراحی سوله های فولادی صنعتی تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، در مناطق سردسیر، به دلیل الزامات محافظت در برابر سرما، باید از مواد عایق بر روی سقف ها و پانل های دیواری استفاده شود. و اندازه پنجره ها باید کوچک باشد. سوله های ساخته شده از سازه های فلزی نسبتا “سنگین” هستند.
اما در مناطق گرم به دلیل الزامات تهویه و انتقال حرارت، ساختمان به پنجره های بیشتری نیاز دارد. از آنجایی که هیچ الزامات عایق حرارتی وجود ندارد، یک ورق فولادی رنگی تک لایه برای دیوار طبیعی است. در برخی سازه ها، پشم عایق ممکن است برای عایق کاری سقف اضافه شود و سوله های اسکلت فلزی نسبتاً “سبک” هستند.

 

علاوه بر این، صنایع مختلف نیز بر طراحی سوله های صنعتی فلزی تأثیر می‌گذارند.

به عنوان مثال، کارخانه های فولاد و کاغذ عمدتاً از جفت گیری های تک دهانه یا تک دهانه استفاده می کنند زیرا فرآیندهای تولید آنها خطی است.

در مورد کارخانه‌های فرآیند تولید عمودی مانند سازندگان تجهیزات و سازندگان فلز، ساختمان‌های آن‌ها عمدتاً از ترکیبات چند طرفه مربع یا مستطیل شکل با اتصال داخلی است. ارتفاع ساختمان ها تقریباً یکسان است.

در یک کارخانه مهندسی سنگین، به دلیل تفاوت های فاحش در اندازه اجزا و نوع تجهیزات، شکل ساختمان های صنعتی دارای خطوط مواج زیادی است. ریخته‌گری‌ها اشکال پیچیده‌تری دارند، زیرا دارای کوره‌های آهنی در بالای سقف، پایه جرثقیل دهانه باز، کوره‌ها و دودکش‌ها هستند.

مزیت – فایده – سود – منفعت

سوله صنعتی فولادی

 

1) وزن سبک و عملکرد عالی لرزه ای:
سوله سازه فولادی بسیار محافظت می شود. ورق فولادی را ضخیم نمی کند و در نتیجه به ظرفیت باربری آجر-بتن سنتی و بتن مسلح دست می یابد.
با توجه به الزامات طراحی یکسان و نیروی بار متناظر، یک سازه فولادی می تواند بیش از 30 درصد سبک تر از سازه های آجری و بتنی سنتی و 20 درصد سبک تر از سازه های بتن مسلح سنتی باشد.
از آنجایی که سازه فولادی وزن سبک‌تر و ابعاد کوچک‌تری دارد، عملکرد لرزه‌ای بسیار خوبی دارد، بنابراین سازه‌های فولادی پیش‌ساخته می‌توانند آسیب‌های ناشی از زلزله را به ساختمان به حداقل برسانند. این امر تاثیر زلزله بر ساختمان را کاهش می دهد. نرخ کلی واژگونی ساختمان

2) طراحی ساده و زمان ساخت کوتاه:
با توسعه ساختار فولادی ساختمان به طور مستقیم، اجزای مورد نیاز برای نصب با تولید در کارخانه ما پردازش می شوند.
هنگام طراحی سوله ساخته شده از سازه های فولادی، نیازی به استفاده از بتن مسلح در مدت 20 روز پس از بهره برداری نیست، که به طور قابل توجهی زمان کلی ساخت پروژه را کاهش می دهد.

3) حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار مصالح ساختمانی:
در تمام مراحل ساخت یک ساختمان اسکلت فلزی، اجزای فولادی تنها نیاز به بلند شدن و اتصال در محل دارند، بنابراین گرد و غبار سیمان و صداهای مختلف وجود ندارد.
فرآیند نصب از محیط زیست محافظت می کند. برای محیط زیست بی خطر است. پس از تخریب ساختمان، اجزای اسکلت فلزی در سایر سازه های ساختمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *